Menu
Nákupní košík
0
kategorie

O bateriích

Jak správně používat baterie

První použití Li-ion baterie

Přestože výrobci Li-ion či Li-pol baterií tvrdí, že žádná speciální příprava není nutná, přesto je doporučené při prvním používání přizpůsobit proces nabíjení. Novou baterii při prvním použití nejdříve zcela nabijte a poté ji nechte asi hodinu odpočinout. Následně ji nechte znovu na pár minut nabíjet. Díky tomuto procesu dosáhnete maximálního nabití.

 

Jak dosáhnout maximální doby životnosti baterie?
Udržovat baterii v optimálních provozních podmínkách tj. suché prostředí a stálá teplota okolí (cca 25°C), dále dodržovat nabíjecí a vybíjecí charakteristiky především hodnotu definovaného koncového napětí a maximální napětí baterie po nabití (napětí kdy je vypnut nabíječ).

Co znamená když je baterie hluboce vybitá, jaké to má důsledky pro její další použití?
K nahodilému hlubokému vybití baterie může dojít například když má baterie nižší náboj baterie než bylo původně plánovano, při chybě systému nabijení, opětovném vybití baterie bez dostatečného nabití atd...  Tento typ hlubokého vybití baterie bude mít stálý vliv na předčasnou degradaci baterie a významný efekt na očekávanou životnost.

Šetřte nabíjením!

Li-Ion články snesou jen asi 300 až 500 nabíjecích cyklů, pak jejich kapacita poklesne a je s nimi konec. Chcete-li tedy takový článek udržet dlouho "fit", měl by být nabíjen pokud možno zřídka - což v praxi znamená vždy až po úplném vyprázdnění. I když jen chvilku dobíjíte skoro nabitý článek, počítá se to jako celý nabíjecí cyklus, o nějž jste právě svému zdroji energie zkrátili život.

 

Na co dát pozor !

Skladovat  v suchu při pokojové teplotě.

Baterie není odolná nárazu, vlhku, chladu.

Kontakt baterie je třeba udržovat v čistotě a suchu.

Baterii nelze dobíjet s jinými adaptéry než s těmi k tomu určenými.

Nástavce nedotahujte silou hrozí poškození kontaktu.